Craft and Vision poprvé

Craft & Vision je projekt a k němu patřící web z produkce Davida duChemina, o jehož knihách „Within the Frame“ a „Visionmongers“ už jsem tu psal. Craft & Vision je místem, kde David a další autoři prodávají krátké e-knihy. Tyto e-knihy mají něco mezi dvaceti a čtyřiceti stranami a každá stojí pět dolarů (při současném kurzu necelých devadesát korun). A v tomto případě platí, co někde řekl David „je to levnější než kafe ve Starbucks, vydrží to déle a není to na jedno použití.“ Kde končí jeho citát a navazuje můj, už si nějakou dobu nejsem jistý, ale myslím si, že to vystihuje cenu těchto e-knih.

Nejsem žádný recenzent, ale když mě něco zaujme a myslím si, že by to mohlo zaujmout i někoho dalšího, chci se podělit. Zatím jsem přečetl dvě tyto knihy a myslím si, že obě stojí za zmínku. Čas od času a webu běží nějaká slevová akce, jedné z nich jsem využil a zakoupil dvanáct e-knih po třech dolarech, a musím říct, že i po těch pěti dolarech by to byla dobrá koupě.
Growing the Visionmonger – Corwin Hiebert
Growing the Visionmonger – Corwin Hiebert

Kdybych měl shrnout celou knihu do tří slov, bylo by to „Best Business Practise“, ale myslím že i když tato ekniha patří mezi kratší, zaslouží trošku více než tři slova. Corwin se živí jako manažer několika fotografů, mimo jiné právě Davida duChemina, což mimo jiné znamená, že tato kniha není ani tak o fotografiích a fotografování, ale spíše o podstatné části aktivit na probíhajících stranou. E-kniha výjimečně není plná fotografií, ale spíše seznamů aktivit a procesů, na které je vhodné myslet při provozování fotografické profese. Od právních záležitostí přes jednání s klienty až po propagaci, mnohdy rovnou uvádí odkazy na internetové aplikace, které by měly při řešení těchto problému pomoci.
Close to Home – Stuart Sipahigil
Close to Home – Stuart Sipahigil

Během čtení této eknihy jsem musel uznat, že její název odpovídá jejímu obsahu, jak moc je jen možné, a tento dojem mi zůstal i po jejím dočtení – názor, že nemusím jezdit na druhou stranu Evropy nebo přímo druhý konec světa, abych pořídil nějaké zajímavé fotografie. Naopak, že ty nejzajímavější jsme schopni pořídit ve své domovině, v okolí svého bydliště, které přeci tak dobře známe. Že není potřeba létat do Indie a fotit Taj Mahal, aby jeden pořídil zajímavou fotografii. Snímek Taj Mahalu může být sebehorší ale pro našince bude exotický a tím i zajímavý, stejně jako záběr Karlštejnu bude exotický pro Inda žijícího ve stínu Taj Mahalu. Stuart píše o tom, že zajímavé fotografie lze pořídit za humny, stačí se jen oprostit od každodenního pohledu a rozhlédnout se „čerstvým“ pohledem. Tedy, píše o více věcech, ale tohle mi v paměti utkvělo nejvíc. E-knihou pak provází řada Stuartových fotografií, které ukazují, co vše se vyskytuje v blízkosti jeho bydliště.